Praktyczne wskazówki dotyczące urządzania kuchni

Nie bez powodu to pomieszczenie bywa nazywane sercem domu. Przy jego projektowaniu, warto kierować się kilkoma zasadami.

Pomogą one w stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni, skrojonej na miarę potrzeb, które są inne dla każdej rodziny. Należy wziąć to pod uwagę, bo choć domownicy spędzają tu dużo czasu jest to pokój remontowany raz na kilka, a nawet kilkanaście lat.

Najpierw, trzeba zebrać wymiary

Choć ta wskazówka może wydać się oczywistością, wiele osób o tym zapomina. Użycie miary budowlanej jest zdecydowanie lepszym pomysłem niż podawanie szerokości czy wysokości „na oko”. Uniknie się w ten sposób niemiłych niespodzianek takich jak to, że do zamontowania wymarzonej zabudowy zabrakło dziesięciu centymetrów.

Indywidualne cechy domowników

Jednym z ważniejszych aspektów jest komfort. Ciężko mówić o funkcjonalnej kuchni, jeśli osobę, która w niej gotuje bolą stawy od krojenia na niewłaściwej wysokości. Warto wziąć to pod uwagę. Jeżeli któryś z domowników jest leworęczny, należy również wziąć to pod uwagę. Meble kuchenne drewniane mogą być otwierane na lewą stronę, co będzie znaczącym ułatwieniem.
meble kuchenne klasyczne

Mierz siły na zamiary

Jeśli kuchnia ma docelowo służyć singlowi albo parze, nie ma sensu montować w niej niezliczonej ilości systemów do przechowywania rzeczy. Chyba, że faktycznie dana osoba np. kolekcjonuje porcelanę czy korzysta na co dzień z bardzo różnorodnych produktów spożywczych.

Wybór kolorystyki

Decydując się na połączenia wzorów i kolorów, warto zobaczyć je na żywo. Można to zrobić odwiedzając salon firmowy. Jest to okazja do tego, żeby przekonać się na własne oczy, czy aby na pewno wymarzone meble kuchenne klasyczne dobrze komponują się z wybranymi wcześniej płytkami naściennymi czy podłogą. Zabranie próbek ze sobą może ułatwić podjęcie właściwej decyzji.

Małe i duże przyzwyczajenia

To naprawdę wielka sztuka zaprojektować kuchnie stylowe i funkcjonalne jednocześnie. Dużym ułatwieniem może być spisanie drobnych przyzwyczajeń, które dla każdej osoby mogą być inne. Jedni nie wyobrażają sobie, aby koszt na śmieci był w innym miejscu niż pod zlewem. Jeszcze inni chcą, aby na blacie znalazło się miejsce na ukochany ekspres do kawy, który zajmuje dużo miejsca. Dzięki posiadaniu listy takich drobiazgów żaden z nich nie zostanie pominięty w projekcie.

Zebrane wskazówki mogą się przydać przy podejmowaniu decyzji dotyczących wyboru właściwej kuchni. Dzięki ich zastosowaniu zamówione kuchnie z drewna będą piękne i użyteczne przez długie lata wspólnego gotowania, jedzenia i prowadzenia długich rozmów z najbliższymi.