Aluminium, stal oraz drewno, czyli kuchnia w nowoczesnym stylu industrialnym

Styl industrialny, lub inaczej styl loftowy jest to nurt w aranżacji wnętrz, który powstał w Ameryce zaraz po wojnie, w momencie zamknięcia sporej ilości fabryk oraz magazynów. Jego główną cechą jest fabryczny, surowy wygląd - nieozdobione…

Styl industrialny, lub inaczej styl loftowy jest to nurt w aranżacji wnętrz, który powstał w Ameryce zaraz po wojnie, w momencie zamknięcia sporej ilości fabryk oraz magazynów. Jego główną cechą jest fabryczny, surowy wygląd – nieozdobione, nadgryzione zębem czasu cegły z widoczną zaprawą, meble i lampy z mosiądzu, stali oraz drewna, jak również stare elementy wykorzystywane dawniej w fabrykach. W tej aranżacji ważna jest także przestrzeń, gdyż klasyczne mieszkania w stylu industrialnym cechowały się bardzo wysokimi sufitami i ogromnym, niemożliwym wręcz do wykorzystania metrażem.

Jak wykorzystać tę wiedzę w trakcie tworzenia kuchni? Otóż – jak się to okazuje – nie jest to banalne zadanie. Kuchnie w stylu industrialnym są swoistym wyzwaniem dla każdego, kto nie zajmuje się projektowaniem oraz aranżacją na co dzień, a nawet ci specjaliści mający stałą styczność z tematem mogą mieć czasami pewien kłopot z tym konkretnym nurtem. Dlatego też dzisiaj przybliżymy ciekawy sposób tworzenia kuchni loftowych, który wykorzystuje w swojej budowie materiały takie jak aluminium, stal oraz drewno.

Przede wszystkim przestrzeń

Styl industrialny – jak już wspominaliśmy – nakłada ogromny nacisk na przestrzeń. Dlatego też w trakcie tworzenia kuchni industrialnej należy zwrócić szczególną uwagę na to, by była ona jak najbardziej otwarta, tym samym zwiększając widoczność kuchni oraz powierzchnię. Jak można osiągnąć taki efekt? Przede wszystkim stosując rozwiązania takie jak wyspa kuchenna bądź otwarcie kuchni na salon – pozwoli to stworzyć iluzję większej przestrzeni, jednocześnie zbliżając aranżację do swojego motywu przewodniego.
nowoczesne kuchnie

Materiały typowe i nietypowe

Wykorzystanie stali i aluminium jest typowe zarówno dla aranżacji industrialnych, jak i tych nowoczesnych – nic więc dziwnego, iż te dwa materiały są głównym motywem przewodnim opisywanego przez nas stylu. Ich wykorzystanie podkreśla surowość wnętrza, jak również zbliża go do wyglądu dawnych pomieszczeń pofabrycznych oraz – w niektórych przypadkach – do profesjonalnych kuchni znajdujących się w restauracjach. Niestety, wykorzystanie tych rozwiązań tworzy też pewien problem. Otóż źle rozplanowana kuchnia bazująca na aluminium i stali może stworzyć efekt laboratorium, co dla niektórych może nie być oczekiwanym efektem. Jak temu zaradzić? Wystarczy wykorzystać rozwiązania używane przez meble kuchenne klasyczne – mowa tu o dodaniu wyróżniających się, drewnianych elementów. Może być to drewniany blat, zdobienia, drewniane panele na ścianie oraz inne wykonane w drewnie dodatki, które przełamią monotonię wszechobecnych metalowych elementów i jednolitej kolorystyki. Można też postawić na typowe meble kuchenne drewniane – wiszące szafki, kuchenne komory czy drewniana zabudowa – podkreślone elementami takimi jak stalowe uchwyty czy ozdobne okucia.

Kolorystyka kuchni industrialnej

Jaką kolorystykę wykorzystać w trakcie projektowania kuchni industrialnej? Przede wszystkim czerń – to ona powinna być głównym kolorem całej aranżacji, jedynie gdzieniegdzie przełamywana srebrem, bielą, szarością oraz drewnem. Kuchnie z drewna, czyli te o większej ilości jasnych dodatków mogą dodatkowo wykorzystać kolor kremowy oraz beżowy, który ładnie komponuje się z prawie każdym rodzajem lakierowanego drewna.

Kuchnie stylowe to przede wszystkim ciekawe, odważne połączenia kolorystyczne oraz materiałowe. Nie ma jednego sposobu, aby osiągnąć ciekawy efekt, a podane powyżej wytyczne to jedynie porady, które można wykorzystać w trakcie sporządzania aranżacji. Mamy nadzieję, iż tekst ten pomógł zrozumieć zasady rządzące się stylem industrialnym oraz że nasze porady pomogą Wam w trakcie układania projektu własnej kuchni.