5 stref w kuchni

Podział na kuchenne strefy robocze jest dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu pomieszczenie zyska na użyteczności. Nie bez powodu tą zasadą kierują się projektanci, wykonujący kuchnie na zamówienie.

Zależy im na połączeniu ergonomii z stylowym wyglądem pomieszczenia. Jest to też kluczowy etap, który zapewnia właściwe rozmieszczenie ciągu technologicznego (np. dopływów wody czy gniazdka elektryczne).

Strefa przygotowania potraw

W tej przestrzeni najważniejszym elementem jest blat roboczy. Musi być on umiejscowiony na właściwej wysokości, żeby krojenie czy siekanie było wygodne. To również przestrzeń, w której są przechowywane produkty, po które często się sięga. Mogą to być najczęściej stosowane przyprawy, noże kuchenne czy drewniane deski.

Strefa gotowania posiłków

To przestrzeń, w której powinien znaleźć się piekarnik oraz płyta grzewcza. Jeśli w domu posiada się mikrofalówkę, strefa gotowania jest również najbardziej wskazanym miejscem do jej umieszczenia. Najczęściej w górnej części tej strefy mocuje się także okap, który usuwa z powietrza intensywne zapachy i zanieczyszczenia.

Strefa przechowywania zapasów

Nawet najbardziej ekskluzywne meble kuchenne nie będą praktyczne, jeśli nie uwzględni się tego, że służą one do przechowywania zapasów. Dlatego często ta strefa jest zlokalizowana blisko wejścia do pomieszczenia. Dzięki temu, wracając z zakupów można od razu szybko rozpakować zakupione produkty spożywcze i poukładać je w szafkach.

Strefa przechowywania wszystkiego, co niezbędne

Chochle, obieraczki, noże – lista potrzebnych do gotowania akcesoriów jest naprawdę długa. Dlatego przestrzeń przeznaczona do ich przechowywania musi to uwzględniać. To również miejsce przeznaczone na szafki, które pomieszczą wszystkie niezbędne miski, kubki czy talerze. Muszą one otwierać się w sposób płynny i nie utrudniać przygotowywania potraw.

Strefa do zmywania i czyszczenia

Głównym elementem tej przestrzeni jest zlew oraz akcesoria niezbędne do jego używania takie jak gąbki do mycia naczyń czy płyn. To również miejsce, w którym należy umieścić kosze na śmieci zmieszane, szkło i plastik. Jeśli korzysta się ze zmywarki, ta strefa również jest miejscem dla niej odpowiednim.

Pamiętanie o wyznaczeniu pięciu stref w kuchni jest podstawą, która kierują się projektanci tych pomieszczeń. Jeśli chodzi o kuchnie na wymiar Wrocław oferuje usługi firmy, która w oparciu o tę złotą zasadę, wykonuje eleganckie blaty, szafki czy zabudowy już od ponad dwudziestu lat. Dzięki temu klienci mogą cieszyć się funkcjonalnym i estetycznym pomieszczeniem.